V článků se dozvíte výhody filtračních láhví a proč bychom je měli používat a také podle čeho správně vybrat filtrační láhev
Ten, kdo se v současné době chce starat o svůj pitný režim, má k dispozici hned několik možností jakými se dá k pravidelnému doplňování tekutin do organismu přistoupit. Ty se liší nejen cenou, ale také kvalitou konzumované vody a jejím vlivem na lidské tělo. Rozdíly jsou ale také ve flexibilnosti použití a aktuální dostupnosti. Z čeho tedy lze vybírat?
Natočit si vodu do skleničky nebo si koupit láhev vody balené?
V této otázce hraje roli několik kritérií. Mezi ně patří například:
- kvalita vody,
- cena,
- pohodlí,
- ekologické hledisko,
- ale i mnohá další.
Z hlediska pohodlí je toto dilema velice rychle řešitelné. Balenou vodu si jednoduše v láhvi postavíte na stůl a tím si nejenom připomenete, že byste se měli napít, ale také máte snadnou kontrolu nad celkovým denním příjmem tekutin. Z pohledu kvality konzumované vody již toto hledisko není tak jednoznačné. Balená voda podléhá normám kladeným na potraviny. Ty se obvykle zajímají o její stav v době plnění do lahví a dodržení doby spotřeby. Co se s vodou děje v průběhu jejího skladování již žádná norma neřeší. A právě toto období je kritické z hlediska obsahu nežádoucích látek vznikajících v důsledku nevhodného skladování. Obsah bakterií, který je v limitu v době plnění láhve, se může v období jejího skladování při vysokých teplotách výrazně zvýšit. Do vody se mohou dostat také škodlivé látky z plastových lahví. Finanční náročnost hraje také svoji roli. Cena jednoho litru vody z kohoutku vyjde na několik haléřů, v případě vody v PET láhvi se může vyšplhat i na desítky korun. V neposlední řadě zvažuje mnoho ekologicky smýšlejících konzumentů také otázku, co se bude dít s obrovským množstvím plastového odpadu, který vzniká v důsledku konzumace balené vody. Ten často zamořuje přírodu a negativně ovlivňuje její přirozené biorytmy. Všichni si jistě vybavíme obrázky vodních ptáků či ryb, které zahynuly v důsledku pozření kusu plastu, který se dostal do moře. Jakou cestu k dodržování pitného režimu tedy zvolit, abychom za ní neutratili výraznou část platu, nedostávali do těla zdraví škodlivé látky a zároveň neničili životní prostředí?
Pijte vodu z láhve, ale opakovaně ji plňte z kohoutku
Většina z nás si asi již vyzkoušela opakovaně naplnit PET láhev. Ta je k tomuto účelu naprosto nevhodná. Nejenže se deformuje, ale materiál, z něhož je vyrobena začne časem a opakovaným používáním do jejího obsahu uvolňovat látky, které bychom do těla dostávat neměli. Pro dodržování pitného režimu si tak raději pořiďte kvalitní k tomu určené láhve na vodu, které se vyznačují pevností a odolností a díky nízké hmotnosti je sebou můžete vzít do práce či přibalit do batohu vyrážíte-li na výlet či na dovolenou. Nejste-li si jisti kvalitou kohoutkové vody v oblasti, kam vyrážíte nebo odrazuje-li vás od pití kohoutkové vody nepříjemná pachuť chlóru, vsaďte na opakovaně plnitelné láhve filtrační. Ty obsahují filtrační patronu, která vodu před konzumací zbaví nežádoucích látek, jako jsou například vodní kámen, těžké kovy, rez z potrubí nebo dokonce zbytky po dezinfekci vody, to znamená i nepatrné množství chlóru. Poté co voda projde filtrem s aktivním uhlíkem, který všechny tyto nežádoucí látky odstraní, získá příjemnou chuť i vůni a vy budete mít chuť se jí napít.
Přemýšlíte, zda je filtrační láhev pro vás ta pravá?
Láhev s filtrací vody je ideální na rodinnou dovolenou, ale i jako nezbytný doplněk do práce. Díky ní již nemusíte řešit kvalitu kohoutkové vody a můžete si ji s klidným srdcem natočit do láhve. Filtr se již o vše ostatní postará. Odpadá také starost s pravidelným doplňováním tekutin. Láhev si stejně jako PETku postavíte na stůl a máte ji neustále na očích, díky tomu nezapomenete se napít. Pozitivem je také její nízká hmotnost, díky níž se vejde jak do cestovního kufru, tak do dámské kabelky. Filtrační láhev Dafi například váží pouhých 33 gramů a díky jejímu ergonomickému designu ji zvládnete obsluhovat i jednou rukou. To je praktické zejména v případě, chcete-li konzumovat kvalitní vodu i v průběhu sportovní aktivity. Materiál pro výrobu filtračních lahví neobsahuje škodlivý Bisfenol A (BPA), který se často vyskytuje v plastu, z něhož jsou vyrobeny jednorázově plnitelné láhve. Filtrační láhve navíc můžete plnit opakovaně, díky čemuž se nepodílíte na zamořování životního prostředí plastovým odpadem. Dobrý pocit můžete mít tak ze své peněženky, v níž díky filtrování vody zůstanou nemalé prostředky, které byste vydali za nákup balené vody. Ve prospěch používání filtračních lahví hovoří také možnost uchycení do držáků v autě, díky čemuž nemusíte ani na dlouhých cestách trpět dehydratací. Na čerpací stanici si pak láhev jednoduše znovu naplníte.
Abyste si zajistili nepřetržitý přísun čisté vody, měňte včas filtr
Filtrační patrony v lahvích bohužel vydrží jen určitý počet naplnění, poté se zanesou a pro další přísun kvalitní vody, je potřeba je vyměnit za nové. Interval výměny filtru je závislý na kvalitě a zejména tvrdosti plněné vody, ve většině případů se však pohybuje okolo jednoho měsíce. Počítat jej lze také na počet naplnění láhve. Ten se u většiny filtračních lahví počítá na stovky. Například filtrační láhev Brita Fill&Go Active o objemu 0,6 l zvládne s jedním filtrem až 300 naplnění.
Na základě jakých parametrů vybírat filtrační láhev?
V první řadě si rozmyslete, kde budete chtít láhev nejčastěji používat. Plánujete-li ji sebou nosit každý den do práce, bude pro vás pravděpodobně nejdůležitějším parametrem její hmotnost. Ta bude hrát důležitou roli i v případě, že s lahví v batohu vyrazíte do hor. Ergonomický tvar a možnost otevřít a opětovně uzavřít víko láhve jednou rukou bude zase důležité pro všechny sportovce a aktivně žijící lidi, kteří chtějí mít svoji vodu neustále sebou. Vyrážíte-li na cesty, kde nebude příliš mnoho příležitostí k tomu láhev pravidelně plnit, bude pro vás důležitý jistě také její objem. Většina filtračních lahví pojme maximálně okolo 0,5 l vody, což může být na cestách v přírodě problém. Jestliže však dopředu víte, že si budete moci láhev naplnit maximálně jedenkrát denně, přibalte si do batohu naplněnou opakovaně plnitelnou láhev na vodu a tu si potom do té filtrační jednoduše přelévejte.