Pitný režim u dětí je potřeba dodržovat. Společně se podívejme na tipy a triky, jak dítě pitný režim naučit a jak to pojmout jako zábavu.
„Já, ale nemám žízeň!“ – Asi nejčastější odpověď malého dítka, kterého vybídnete k tomu, aby se napilo. Dodržování pitného režimu dětí, stejně jako například seniorů, je ale nesmírně důležité. Zvlášť vezmeme-li v potaz skutečnost, že dětem i seniorům subjektivní pocit žízně často chybí.
Od toho jsme tu právě my – rodiče, prarodiče, tetičky, bratranci nebo sourozenci, kteří na jeho pravidelnost a dostatečnost musí dohlédnout. Kolik tekutin je potřeba vypít v zimě a kolik v létě? Jak přimět pít děti více a z čeho se má pitný režim dětí vlastně skládat? Odpovědi nejen na tyto otázky jsou součástí následujících řádků.
Kolik tekutin by měly děti vypít?
Pokud bychom se na problematiku podívali od nejranějších počátků života dětí, pak u kojence do šesti měsíců je pitný režim plně zabezpečován matkou (kojení, případně některá z mléčných formulí umělé výživy). Od šestého měsíce by měla batolata vypít asi 500 ml mléka a zbývající množství tekutin je třeba uhradit vhodným druhem nápojů.
Sem patří zejména ovocné nebo bylinné čaje, které není potřeba sladit. Pokud chcete pitný režim batolete oživit, můžete mu „přilepšit“ i nesycenou minerální vodou nebo pasterizovaným ovocným džusem zředěným s vodou. Zcela nevhodné jsou ale černé nebo zelené čaje, které obsahují kofein a malé tělíčko dítka zbytečně dehydratují.
Množství tekutin se odvíjí od věku i váhy
Konkrétní objem tekutin, které byste měli do dítka dostat, se liší dle jeho věku a hmotnosti. Například od osmého do dvanáctého měsíce života by mělo dítě přijmout 100 – 140 mililitrů vhodných tekutin na kilogram hmotnosti. Poté se již tento objem postupně snižuje. Například u tříletého dítěte je tato potřeba na hranici 80 – 100 ml/kg a u školáka pak zhruba na 50 – 70 mililitrech na kilogram váhy (použitý zdroj: Zdroj: Gregora, M.: Kniha o matce a dítěti, Grada Publishing, a. s. 2005 – pozn. redakce).
Příjem tekutin je potřeba zvýšit zejména během horkých letních dnů, při pobytu v prostředí s nízkou vlhkostí vzduchu, při nemoci nebo fyzické zátěži. V takovém případě je potřeba dbát na to, aby dítě vypilo nejméně 2 – 3 násobek doporučeného objemu tekutin. V opačném případě jej vystavujete riziku odvodnění (dehydratace) organismu, čímž se zvyšuje nebezpečí vyčerpání z tepla, úpal a kolaps oběhového systému z celkového přehřátí.
Jak přimět dítko více pít v 5 jednoduchých krocích
- Jděte příkladem: Malé děti nás až neuvěřitelně napodobují. Mějte proto u sebe neustále sklenici nebo filtrační láhev s vodou a aktivně ji popíjejte.
- Vsaďte na oblíbený hrneček: Nechte dítko vybrat hrneček, který se mu bude líbit a rádo z něj bude pít.
- Použijte brčko: Brčka jsou vlastně takovou psychologickou pomůckou. Ostatně to budete sami znát – když vám v restauraci donesou limonádu s brčkem, vypijete ji mnohem rychleji než tu bez brčka.
- Pití hrou: Udělejte z pitného režimu hru nebo soutěž. Pomoci můžou i chytré aplikace (např. i Plant Nanny), ve kterých děti zalívají třeba kytičku. Ta získá vláhu vždycky, když se napijí.
- Vylepšete chuť vody: Že dítku obyčejná voda nechutná? Ještě než sáhnete po sladkých sirupech, zkuste ji oživit čerstvými bylinkami, ovocem nebo jeho šťávou.
S pitným režimem pomůžou taky filtrační konvice
Nejpřirozenější tekutinou pro naše tělo je obyčejná voda z kohoutku, která je v Česku přísně kontrolovaná a splňuje celou řadu kritérií. Zatímco někde nám z kohoutku teče voda, která si svými vlastnostmi a složením v ničem nezadá s vodou kojeneckou, jinde nám může vadit její přílišná úprava a typický chlorový zápach.
Zvláště děti si těchto jemných nuancí mnohem častěji všimnou a kohoutkovou vodu odmítají pít. Pro tyto případy se skvěle hodí filtrační konvice, které zbaví vodu nežádoucího zápachu, chlorované pachuti, ale i dalších nečistot a látek, které se ve vodě mohou objevovat. Větší dítka navíc zaujme samotný proces filtrace a rodiče pak skutečnost, že litr přefiltrované vody bude stát zhruba čtyřicet haléřů, což je pořád 15x méně, než v případě balené vody přinesené z obchodu.