Každý, kdo vlastní sušičku prádla, si tento přístroj nemůže vynachválit. Úspora času a námahy při praní a sušení prádla je sním ohromná.
Aby však sušička prádla dobře fungovala, je potřeba jí věnovat alespoň trochu pravidelné péče. Díky ní lze totiž předcházet mnohem závažnějším závadám, které mohou být pro řadu přístrojů fatální. Naprostým základem péče o sušičky je údržba jejich filtrů. Jak na ni a jak zacházet se sušičkou prádla, aby vám dlouhá léta dobře sloužila?
Kam se sušičkou?
Pokud jste si právě zakoupili sušičku prádla, asi přemýšlíte, kam ji umístit. Asi nejvýhodnější je umístnění sušičky na pračku. Uspoříte místo a později i námahu. Při přemísťování prádla z pračky do sušičky nebudete muset běhat přes celou koupelnu, ale přendávat těžké mokré prádlo přes dvoje dvířka. Umísťujete-li sušičku na pračku, je potřeba ji pevně zafixovat, aby se při práci nehýbala. K tomu slouží speciální spojovací sady. Při umístění sušičky myslete na to, že přístroj potřebuje pro svoji činnost čerstvý vzduch. Nemáte-li v koupelně možnost větrání, je z hlediska přívodu vzduchu nejméně náročnou kondenzační sušička s tepelným čerpadlem, který vypouští minimum odpadního tepla. Dobrou zprávou je, že pro odvětrání vlhkého vzduchu z okolí sušičky stačí nechat otevřené dveře do koupelny.
Jaké úkony preventivní údržby je vhodné na sušičce provádět?
Nemáte-li vývod sušičky zapojený přímo do odpadu, nezapomínejte vylévat pravidelně kondenzační nádržku. Ideálně po každém sušení. Pravidelně je také potřeba čistit vzduchový filtr a u kondenzačních sušiček, které jsou chlazené vzduchem, se zaměřte i na čistotu chladiče. Přední filtr u dveřního otvoru po každém sušení vždy vlhkou rukou nebo hadříkem setřete zbytky prachu a vláken z oděvů. Filtr také prohlédněte, zda náhodou není přesycen nánosy usazené aviváže a pracích prostředků. Pokud ano, důkladně jej omyjte kartáčkem ve vlažné vodě s přídavkem saponátu. Pokud mokré čištění filtru zanedbáte, může vám hrozit zanesení srážníku.
Filtry prověřte opravdu důkladně
V závislosti na intenzitě používání sušičky, minimálně však jednou za měsíc byste měli prověřit všechny filtry včetně toho, který je umístěn ve spodní části přístroje. Ten zamezuje vniku špíny a chlupů z prádla do výparníku. Znečištěný výparník může vést k vyšší spotřebě energie a ke snížení účinnosti sušení. Některé novější modely sušiček mají původně spodní filtr umístěn nahoře poblíž filtru textilních vláken. Díky tomu nedochází tak často k zanedbávání jeho čištění. Jestliže se společně s čištěním filtru pouštíte také do čištění srážníku, je ideální demontovat za tímto účelem gumové těsnění v okolí dvířek a vystříkat jej pod sprchou. Po vyschnutí opět namontujte zpět do drážek.
Na filtrech do sušičky nešetřete
Hlavním smyslem existence filtrů v sušičkách prádla je předcházení tomu, aby se vlákna ze sušených oděvů dostala do srážníku neboli kondenzátoru a způsobila jeho poškození. Oprava takovéto poruchy je pak velmi nákladná, v některých případech dokonce nemožná. Kromě textilních vláken pak většina filtrů v sušičce dokáže zachytit také prach, pyl a případné alergeny, které se běžně vyskytují na povrchu našich oděvů. Pravidelným odstraňováním těchto látek v průběhu sušícího cyklu se může ulevit alergikům. Jestliže již starý filtr nestačí pouze vyčistit a je nutné jej vyměnit, což je ostatně doporučováno dělat zhruba po roce aktivního používání sušičky, vybírejte modely filtrů vyráběné stejným výrobcem jako vaše sušička. Jedině tak si zajistíte dokonalou kompatibilitu a předejdete zbytečným starostem s případnou úpravou rozměrů jiného typu filtru. Při opravdu intenzivním každodenním používání sušičky se doporučuje interval výměny filtru zkrátit na zhruba půl roku.