Lahodná káva je kombinace kvalitní kávy a čisté vody. Jak na to? Docílíme toho právě pravidelnou výměnou vodního filtru v kávovaru.
Blíží se období dovolených, které budeme muset tento rok zřejmě trávit v naší krásné zemičce. Otevření hranic pro cestování a odjezd na zahraniční dovolené do léta asi nestihneme, bude tedy lépe poohlédnout se po tuzemských destinacích. Anebo si můžete letos udělat dovolenou doma na zahradě a při posezení na pergole si dát třeba… skvělou kávu. V rámci velikonočního úklidu jste jistě vycídili celý byt. Aby ne, většina z nás musela trávit dny nedobrovolně doma (někteří ještě tráví) a úklid je tou nejpraktičtější činností, která přinese odreagování, zažene chmury a navíc ji za sebou vidíte. Nezapomněli jste při té příležitosti také na filtr ve vašem kávovaru? Vy snad ještě přístroj pro domácí přípravu kávy nemáte? V tom případě byste měli zapřemýšlet, zda právě nyní nenastala ta pravá chvíle pro jeho pořízení. Koneckonců za dovolenou letos jistojistě ušetříte.
Je voda z vodovodu vhodná ke konzumaci?
Kvalita kohoutkové vody se v posledních letech výrazně zlepšuje. V mnoha případech je poměrně sofistikovaně upravována a než se dostane k vám, je zcela bezpečná. Ostatně informace o kvalitě právě té vaší vody si jednoduše najdete na internetu. Stačí navštívit web Státního zdravotního ústavu, kde jsou tyto údaje pravidelně aktualizovány. Nastavení kvality vody zase řeší vyhláškou ministerstvo zemědělství. Pracovníci některého z těchto úřadů by vám také měli být schopni zodpovědět případné dotazy týkající se kvality pitné vody tekoucí z vašeho kohoutku.
Raději filtrujte
I přestože je pití kohoutkové vody bezpečné, doporučují odborníci vodu k přímému konzumu přefiltrovat. V mnoha případech totiž může obsahovat podlimitní hodnoty těžkých kovů (olovo, měď, apod.), vodního kamene, sodíku a především chlóru používaného k dezinfekci. Právě tato poslední složka je nejčastěji uváděným důvodem spotřebitelů na otázku, proč se pustili do filtrace vody. Filtrovat vodu můžete prakticky kdekoliv díky filtračním konvicím například značek Dafi, Brita, Aquaphor a dalších. Na cesty si můžete vzít vodu ve filtračních lahvích stejných značek a konečně v domácnosti, kde máte možnost pevné instalace, se osvědčují nejlépe filtry na kohoutek, jejichž jednotku schováte pod dřez nebo ji uchytíte přímo na baterii.
Když kávovar, tak s integrovaným vodním filtrem
U většiny kvalitních kávovarů je vodní filtr již zabudovaný. V tomto zařízení se podílí především na eliminaci usazování vodního kamene, který mu může být osudným a minimálně zvyšuje nároky na jeho údržbu a čištění. Kromě toho se vodní filtr v kávovaru podílí také na úpravě vody, která vstupuje do zařízení a odstraňuje z ní pro tělo nevhodné látky. Výsledkem je hrnek dokonalé kávy, jehož konzumace je požitkem, na který jen tak nezapomenete. Dokonalé aroma, vzhled bez skvrn na povrchu a chuť, která se ničemu nevyrovná, to je káva z vody nezanesené zbytečnými nečistotami.
Pro nepřetržitě vysokou kvalitu vaší kávy je potřeba vodní filtry v kávovarech pravidelně měnit
V tomto ohledu se výrobci předhání s nabídkou kvalitních filtrů. Většina producentů kávovarů vyvinula svůj vlastní vodní filtrační systém, do něhož nabízí originální náhradní filtry. Narazit tak můžete na filtry značek Krups, Saeco, Philips, DeLonghi a dalších. Existují však i společnosti, které se specializují pouze na výrobu filtračních náplní a jsou schopny vyrobit náhradní cenově výhodné alternativy originálních produktů. Mezi tyto společnosti patří například anglická společnost Pozzani Pure Water plc, která se od doby svého vzniku zaměřuje na výrobu filtračních systémů na vodu a všech prvků, které s nimi souvisí. Jejich značka Filter Logic založená již v roce 1987 je v této oblasti celosvětově proslulá. Náhradní filtry značky Filter Logic lze pořídit za výrazně nižší ceny, přitom se můžete spolehnout, že svůj úkol splní zcela spolehlivě. Výsledkem bude 100 % čistá voda bez nečistot a vodního kamene. Pro optimální funkci vodního filtru je potřeba měnit jej v dodavatelem doporučených intervalech. Ty se pro filtrační konvice a kávovary pohybují okolo 2 měsíců. V případě pevně instalovaných filtrů na kohoutek můžete fungovat s jednou filtrační patronou až neuvěřitelný rok. Přesný interval výměny ale závisí na tvrdosti vaší vody a intenzitě její konzumace.
Jaké typy filtrace vody jsou nejúčinnější?
Úpravou vody se zabývá stále větší počet firem, proto na trhu můžete narazit na celou řadu různých filtračních technologií. Principielně lze volit z filtrů uhlíkových, iontových nebo těch pracujících na bázi reverzní osmózy. Na tu si ale dejte pozor. Ochuzuje vodu a odstraňuje z ní některé důležité pro tělo potřebné prvky, například vápník nebo hořčík. Mnohem kvalitnější jsou iontové nebo uhlíkové filtry. Posledně jmenované patří k tomu nejlepšímu, co lze na současném trhu sehnat, zároveň jsou také nejrozšířenější.
Nejen výměnou filtru živ je váš kávovar
O prodloužení životnosti nejen vašeho kávovaru, ale také varné konvice či napařovací žehličky se dokážou postarat účinné odvápňovací, čistící a dezinfekční prostředky. Jejich pravidelným používáním budete předcházet ucpávání hůře dostupných míst a oddálíte nutnost opravy vašeho zařízení. Zároveň se zbavíte nahromaděných zbytků kávy a mastnoty z kávových zrn, která je jednou z hlavních příčin ucpávání tenkých hadiček vašeho espressovače a způsobuje často jeho nefunkčnost. Tím nejvýznamnějším zdrojem ucpávání nedostupných míst vašeho zařízení je ale především vodní kámen, s nímž si v silnější vrstvě poradí opravdu již jen účinná chemie. Ta by ale zároveň měla být šetrná k životnímu prostředí a biologicky odbouratelná.